عملکرد ناامیدکننده بخش غیر نفتی عربستان – پورتال کلاسیک

خبرگزاری ایسنا: در شرایطی که کسب و کارهای عربستان با پیامدهای قیمت پایین نفت مواجهند، رشد اقتصادی بخش غیرنفتی این کشور به پایین ترین سطح ۹ سال اخیر رسید
ترکیبی از کاهش سفارشات مشتریان، اشتغالزایی بیشتر و رشد ملایم تر تولید، باعث افت عملکرد بخش غیرنفتی عربستان در ماه گذشته شده است. برای نخستین بار در تاریخ این نظرسنجی‌ها، سفارشات جدید به سطح زیر ۵۰ واحدی سقوط کرد و به ۴۹.۶ واحد رسید.

طبق اعلام امارات ان بی دی، متوسط شاخص مدیران خرید عربستان ۵۲.۶ واحد بوده که بسیار پایین تر از متوسط ۵۶.۱ واحدی سال قبل و ۵۷.۹ واحد میانگین بلندمدت است. بانک امارات ان بی دی اعلام کرد: یکی از توضیحات ممکن در خصوص این اتفاق می تواند این باشد که بودجه امسال به قدری که انتظارش می رفت نیرومند نبود، گزارش اخیر بلومبرگ نشان می‌دهد بسیاری از پیمانکاران عربستان با تاخیر در وصول مطالبات خود دست به گریبانند هر چند که درآمد های نفتی دولت به نسبت سال ۲۰۱۶ تقویت شده است.

خبرگزاری ایسنا: در شرایطی که کسب و کارهای عربستان با پیامدهای قیمت پایین نفت مواجهند، رشد اقتصادی بخش غیرنفتی این کشور به پایین ترین سطح ۹ سال اخیر رسید.

خدیجه حق- رئیس مطالعات بخش منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در بانک ” امارات ان بی دی” گفت: با وجود افزایش بهای نفت در سال جاری و بودجه توسعه‌ای اعلام شده برای سال ۲۰۱۸، خفیف تر شدن فعالیت بخش غیرنفتی شگفت انگیز بود.

تجزیه و تحلیل ها نشان می‌دهد بی ثباتی ناشی از اقدامات دولت عربستان برای مقابله با فساد نیز روی فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری در بخش خصوصی این کشور اثرگذار بوده است.

 به نقل از آر تی، شاخص مدیران خرید ” امارات ان بی دی” از ۵۲.۸ واحد در مارس به ۵۱.۴ در آوریل کاهش یافته است که بدترین رقم این شاخص از زمان ثبت در اوت ۲۰۰۹ به شمار می رود. با این حال ایستادن این شاخص در سطح بالای ۵۰ واحد بیانگر رشد این بخش بر مبنای ماهانه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *